Uvodi u pojam praznog hoda
Vožnja u praznom hodu ili “idling” odnosi se na stanje kada je automobil uključen, a motor radi, ali se vozilo ne kreće. To je situacija u kojoj mnogi vozači često zastanu, primjerice na crvenom svjetlu, u gužvi ili dok čekaju da netko uđe u vozilo. Iako se može činiti beznačajnim, vožnja u praznom hodu može imati značajan utjecaj na potrošnju goriva i troškove vezane uz vozilo.
Potrošnja goriva tijekom praznog hoda
Količina goriva potrošena u praznom hodu
Kad motor automobila radi u praznom hodu, on i dalje troši gorivo, iako se vozilo ne kreće. Koliko će goriva biti potrošeno ovisi o više faktora, uključujući veličinu motora i njegovu učinkovitost. Obično, osobni automobili mogu potrošiti između 0,6 i 1,2 litara goriva po satu dok su u praznom hodu. Kod većih vozila, potrošnja može biti i veća.
Primjerice, moderni automobili opremljeni tehnologijom za smanjenje potrošnje goriva mogu u praznom hodu trošiti manje goriva nego stariji modeli. To je djelomično zahvaljujući efikasnijim motorima, unaprijeđenim sistemima za upravljanje motorom i tehnologiji start-stop.
Emisije i okoliš
Osim potrošnje goriva, vožnja u praznom hodu ima i ekološke posljedice. Naime, dok motor radi, on emitira štetne plinove kao što su ugljični dioksid (CO2), ugljični monoksid (CO) i dušikovi oksidi (NOx). Ove emisije doprinose zagađenju zraka i promjenama klimatskih uvjeta.
Prema nekim procjenama, prazni hod motornih vozila može proizvesti otprilike 450 grama CO2 po satu. Ako uzmemo u obzir količinu vozila koja svakodnevno prakticiraju vožnju u praznom hodu na globalnoj razini, postaje jasno da smanjenje ove prakse može značajno smanjiti štetne emisije.
Financijski aspekti vožnje u praznom hodu
Trošak goriva
Vožnja u praznom hodu ne samo da troši gorivo već i povećava operativne troškove posjedovanja vozila. Na primjer, ako uzmemo u obzir cijenu litre goriva i koliko vozilo može potrošiti u jednom satu praznog hoda, lako se može izračunati mjesečni ili godišnji trošak praznog hoda za prosječnog vozača.
Uzimajući u obzir prosječnu cijenu goriva i prosječnu potrošnju u praznom hodu, vozač koji svakodnevno provodi samo 10 minuta u stanju praznog hoda može potrošiti nekoliko stotina kuna godišnje na gorivo koje se nepotrebno troši.
Trošenje komponenata
Osim goriva, vožnja u praznom hodu može dovesti i do povećanog trošenja određenih komponenata vozila, poput motora i ispušnog sustava. Stalni rad motora, čak i kada vozilo nije u pokretu, može povećati trošenje i skratiti životni vijek motora te izazvati dodatne troškove održavanja.
Mjere za smanjenje potrošnje goriva u praznom hodu
Isključivanje motora
Najjednostavniji način za smanjenje potrošnje goriva tijekom vremena provedenog u praznom hodu je isključivanje motora kada je to moguće. Ako se očekuje da će vozilo biti nepomično više od minute, isključivanje motora može značajno smanjiti potrošnju goriva i emisije. Automobili s tehnologijom start-stop ovu akciju provode automatski, smanjujući energiju koju troši motor.
Planiranje vožnje
Planiranje rute tako da se izbjegne što je više moguće gužvi može također pomoći u smanjenju vremena provedenog u praznom hodu. Koristite navigacijske aplikacije koje nude informacije o prometu u stvarnom vremenu da biste izbjegli prometne probleme i odabrali učinkovitije rute.
Održavanje vozila
Redovito održavanje vozila, uključujući zamjenu ulja, održavanje sustava za paljenje i ispravno napumpavanje guma može povećati učinkovitost motora i smanjiti potrošnju goriva. Pravilno održavano vozilo će učinkovitije raditi čak i u praznom hodu.
Zaključak
Uzimajući u obzir sve faktore, vožnja u praznom hodu nije ekonomski niti ekološki isplativa praksa. Prazni hod može značajno doprinijeti potrošnji goriva i emisiji štetnih plinova. Iako vozači možda ne mogu uvijek izbjeći trošenje vremena u praznom hodu, svijest o potrošnji goriva i poduzimanje malih koraka kako bi se smanjila ta praksa mogu imati pozitivan utjecaj. Korištenje tehnologije koja optimizira rad motora, kao i promjena običaja vožnje, mogu dovesti do znatnih ušteda goriva i smanjenja emisija, čime se doprinosi zaštiti okoliša i smanjenju troškova povezanih s vožnjom.